Borba studenata za kvalitetniji život slepih i slabovidih lica – Brajevo pismo po Srbiji!

,,Pošto su slepi i slabovidi u Srbiji često neshvaćeni i zanemareni, razmišljao sam o tome šta bismo mogli da učinimo kako bismo im pomogli i život učinili kvalitetnijim, kakav bi i trebao da bude.’’ – priseća se Sava Ocokoljić, alumnista Future Leaders Exchange programa (u narednom tekstu FLEX) razmene učenika koji finansira Stejt department Sjedinjenih Američkih Država, a sprovodi ga Američki savet za međunarodno obrazovanje u Srbiji.

Sava je poreklom iz Kragujevca, a trenutno studira na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Njemu ovo nije bilo prvi susret sa programom razmene američke vlade – bio je deo ACCESS programa mikroškolskih studija 2017. godine. Tokom učešća na tom programu, dvojica alumnista održali su prezentaciju o FLEX-u i to je bio Savin prvi susret sa ovim programom. ,,Osam meseci kasnije bio sam na putu za Farmington, Mičigen da upoznam svoju novu porodicu.’’ – govori Sava.

Jedna od najbitinijih stvari za njega u Sjedinjenim Američkim Državama bila je prilika da se bolje upozna sa konceptom volontiranja. Bio je izuzetno zainteresovan za tehnologiju u auditorijumima, te je postao glavni volonter zadužen za osvetljenje i zvuk tokom svih školskih predstava, mjuzikla i koncerata koji su se u njemu redovno održavali. ,,Moje omiljeno iskustvo tokom volontiranja u školskom auditorijumu je definitivno sarađivanje na koncertu lokalne osnovne škole za decu sa posebnim potrebama.’’ – priseća se Sava.

Ideja za projekat ,,Brajevo pismo po Srbiji’’ rodila se 2018. godine, ubrzo nakon Savinog povratka u Srbiju kada je postao predstavnik grada (City Representative) Kragujevca. Na seminaru za predstavnike gradova, organizovanom od strane Američkog Saveta, tadašnji alumni koordinator prezentovao je razne projekte iz mnogobrojne FLEX alumni zajednice među kojima je bio i jedan vezan za Brajevo pismo. Osnovna i česta potreba čoveka je da bude društven, što je u vrlo problematično za slepa i slabovida lica u Srbiji. U nedostatku sredstava, pomoći i pomagala u objektima i situacijama svakodnevnog života slepih i slabovidih lica, Sava je odlučio da pokrene inicijativu štampanja menija i karti pića  na Brajevom pismu u lokalnim ugostiteljskim objektima. ,,Pomislio sam da bismo mogli da unapredimo svakodnevni život osobama sa oštećenim vidom tako što bismo im omogućili da budu nezavisni pri obavljuanju jedne naizgled proste aktivnosti  - samostalnog poručivanja hrane i pića u ugostiteljskim objektima.’’ – navodi Sava.

Zajedno sa 18 FLEX alumnista, Sava je osigurao finansiranje ovog projekta kroz grant Global Youth Service Day koji podstiče mlade da poboljšaju i pomažu svojim lokalnim zajednicama. Projekat je izveden 2019. godine u osam različitih gradova i 18 različitih ugostiteljskih objekata u Srbiji u saradnji sa lokalnim predstavištvima Saveza slepih i slabovide Srbije. Pored samog prevoda i štampanja menija i krati pića, stručnjaci iz Saveza slepih i slabovidih Srbije i alumnisti održavali su edukativne radionice o Brajevom pismu u srednjim školama. Meniji i karte pića štampani su u glavnoj kancelariji Saveza slepih i slabovidih u Beogradu, a kasnije su distribuirani u Bečej, Kragujevac, Mladenovac, Niš, Novi Sad, Užice i Veliku Planu. Projekat je imao neposredan uticaj na zajednicu i imao je veliku medijsku pokrivenost na lokalnim televizijskim i radio stanicama, kao i na internet portalima.

Nakon realizacije projekta, mnogi drugi vlasnici kafića kontaktirali su alumniste i želeli su sami da naprave ovu vrstu menija. Jedna zaista dirljiva priča dogodila se u Beogradu, gde je u jednom od kafića žena sa oštećenim vidom zaplakala od sreće, jer nije mogla da poveruje da je tako nešto urađeno u njenoj zajednici!

Previous
Previous

Poziv live streaming video produkcijskim kućama (kompanijama) za ponude

Next
Next

Sa srednjoškolske razmene u doktorski mantil!