Sa srednjoškolske razmene u doktorski mantil!

Nikola Brkljač (22) trenutno studira na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Rodom je iz Pančeva, gde je otpočeo svoju muzičku karijeru i načinio svoje prve korake u svetu omladinskog aktivizma.

,,Dok sam bio u srednjoj školi imao sam bliskog prijatelja koji je dobio stipendiju koja mu je omogućila da ode u Sjedinjene Američke Države i tamo provede jednu školsku godinu.’’ – priseća se Nikola. S obzirom da je njegov prijatelj imao fantastično iskustvo na razmeni, Nikola je počeo da intrigu koju je osetio pretvara u jedan mali ,,lov’’ na informacije o ovom programu. Saznaje da je u pitanju Future Leaders Exchange Program (u narednom tekstu FLEX) koji finansira Stejt department - Ministarstvo spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država, a sprovode ga Ambasada Sjedinjenin Američkih Država i Američki savet za međunarodno obrazovanje u Srbiji.

,,Bio sam oduševljen kada sam shvatio da je FLEX za mlade mog uzrasta i da je potpuno besplatan!’’ – govori Nikola koji se prvom prilikom prijavio za testiranje. Nažalost on ne prolazi prvi krug testiranja, ali to ga nije obeshrabrilo. Naredne godine, pokušao je ponovo – i uspeo! Godinu dana u razvoju jednog adolescenta nije mali vremenski period, te Nikola i sam tvrdi da je u međuvremenu shvatio kako je ipak bolje što nije prošao kada se prvi put prijavio i kako se ovoga puta osećao mnogo zrelije i spremnije.

Odlazi u Ostin (Teksas) i svoju godinu provodi sa porodicom Derš (Dersch) kao osmi po redu učenik na razmeni. Njegov host otac je bivši olimpijski plivač koji je osvoji zlatnu medalju na igrama u Barseloni 1992. godine, dok je host majka Džuls (Jules) vlasnica privatne klinike i tamo radi kao lekar interne medicine u polju pedijatrije. Nikola prenosi da je imao i host sestru i brata, što mu je mnogo olakšalo celo iskustvo. ,,Uvek sam sam bio zainteresovan za medicinu, ali kako sam sve više vremena provodio sa host mamom bio sam sve sigurniji da je to moj put’’ – govori Nikola.

,,Povratak u Srbiju bio je gorko-sladak. Obrnuti kulturni šok je stvaran, ma koliko on možda isprva zvučao nestvarno i nemoguće.’’ – priseća se Nikola, ali to ga nije sprečilo da uz pripreme za fakultet postane jedan od aktivnijih članova FLEX alumni zajednice. Postaje predstavnik grada Pančeva (City Representative) i prijavljuje se za IDEAL seminar koji organizuje Američki Savet. Inspirisan novim znanjima i veštinama, 2018. godine dolazi na ideju da organizuje, sada već poznate u Pančevu, Opozit žurke. Opozit se tradicionalno održava u Apolo Dvorani pančevačkog Kulturnog Centra i sav prihod od prodaje ulaznica Nikola donira u humanirarne svrhe. Srednjoškolci su se uvek rado uključivali u akciju bilo to puštanje muzike, pomaganje pri organizaciji ili montiranje rasvete. ,,Ovakav duh zajednice je upravo ono što me motiviše da nastavim da se bavim volonterskim radom!’’ – sa osmehom govori Nikola.

Pored FLEX-a, Nikola je član i nevladine organizacije Kreativni omladinski centar Pančeva za borbu protiv side (u narednom tekstu KOMPAS). Kako prenosi Nikola, KOMPAS je jedinstvena prilika da spoji svoju ljubav prema aktivizmu sa svojom strukom. Sa njima sprovodi programe vršnjačke edukacije u osnovnim i srednjim školama u Pančevu gde se mladi obrazuju o temama primarne prevencije HIV virusa, kao i drugih uzroka polno prenosivih bolesti. Nikolu i KOMPAS podržavaju Opština Pančevo, Zavod za javno zdravlje i Dom Omladine, a uz to ostvarili su saradnju sa profesionalnim predavačima, Crvenim Krstom i FLEX-om.

,,Nadam se da će ovaj delić moje priče inspirisati mlade da se zainteresuju za volontiranje, omladinski aktivizam, ali pre svega – da brinu kako o sebi, tako i o drugima!’’ – navodi Nikola.

Previous
Previous

Borba studenata za kvalitetniji život slepih i slabovidih lica – Brajevo pismo po Srbiji!

Next
Next

Poziv video produkcijskim kućama (kompanijama) za ponude